Przejdź do treści

Aktualności


KURS DRUZYNOWYCH WEDROWNICZYCH – TAJEMNICA OGNIA

#KursDrużynowychWędrowniczych #TajemnicaOgnia #🔥

8 ILECL DZMRO YSPLOMLŁW PENCZ DOML KNBMRT, ZUŁNSZROML OL KGES ENZPNCZWOLIW BLDŹ GYLŻOW, CZWTLJ PMAOHR M OMR ZNSTLYMLJ ZUANSZROMZ OL NSTLTOML CHYMAKR.

– Rozwiąż zagadkę, niektóre polskie znaki musisz dopisać rozszyfrowując sam/sama. ⬇️

Z ogniem! 🔥

Komenda Kursu Drużynowych Wędrowniczych ~ phm. Aleksandra Hanc HR

#REGULAMINOWY


KURS WEDROWNICZY – GAWEDA

Na początku było słowo, później powstała gawęda. Dobre opowieści wymagają klimatu i odbiorcy.

Dawniej kiedy znużony wędrowiec szukał miejsca by odpocząć często zatrzymywał się przy ognisku, dokładał polano do ognia zasiadał wśród reszty wędrowców by wymienić się swoimi doświadczeniami i przygodami.

Dokładanie polana było symbolem własnego wkładu w grupę osób odpoczywających przy ognisku a także zobowiązaniem do odpowiedzialności o to by ogień płonął dopóki będą przy nim wędrowcy czuwać.

Podobnie jest kiedy dołączamy do jakiegoś środowiska. Jesteśmy jak polana, które dokładane są do ogniska. Stajemy się odpowiedzialne za to by płomień naszego środowiska ciągle się palił, to polano to nasz wkład własny w środowisko mimo iż każda z nas jest z innego drzewa. Niektóre z nas są jak dąb – długo podtrzymują ogień w ognisku i dają dużo ciepła, inne z nas natomiast są jak orzech, który podczas spalania wydziela intensywny zapach, jeszcze inne są jak sosna, na początku dają dużo dymu natomiast później dają jasny płomień. Drużyna, szczep, hufiec to ogniska.

KURS też będzie takim ogniskiem. Dzięki nam będzie on pięknie płonąć lub zgaśnie w trakcie gdzieś przed świtem. Jako kadra chcemy aby płonął jak najpiękniej. Nie bójmy więc spalać, ponieważ płomień, który się w nas tli tworzy coś wspaniałego, pożytecznego co rozjaśnia mrok wędrowcom, daje ciepło zmarzniętym i woń ogniska znużonym.

Znajdując się tutaj i czytając tą krótką gawędę, oznacza, że jesteś na pierwszym etapie kursu wędrowniczego. Nim się on rozpocznie, chcielibyśmy wcześniej Cię trochę poznać. Postaramy się tego dokonać, gdy uzupełnisz poniższą ankietę, odpowiadając na zawarte w niej pytania.

Autor: hm. Grzegorz Skonieczny HR

Fot.: pwd. Kinga Cuper


KONKURS DMB 2023

⚜️Czuwaj!

Jako Zespół Promocji i Wizerunku naszego hufca

Zorganizowaliśmy dla was konkurs z okazji Dnia Myśli Braterskiej 2023

Zasady są proste:

✅Nagrajcie i opublikujcie tiktoka związanego z naszą organizacją

✅Użyjcie #dmb2023suwalki

✅Musisz być członkiem naszego hufca

Czas do:

📅 21.02.2023

🕗 20:00

📲W razie pytań służę pomocą

Wróblewski Bartosz📱


„Kamienie Rzucane na Szaniec”

Wracamy!

Po pandemii nastały ciemne czasy, ale już ponownie wychodzimy świat, jak wędrownicy, chociaż jakby nie było jak sama nazwa brzmi – Gra Miejsca – co oznacza, że jest dla wszystkich z całego naszego miasta. Mamy nadzieję, że tak jak w poprzednich latach przed pandemią, część klas z różnych szkół się pojawi. Więcej informacji już na dniach znajdziecie na fanpage’u wydarzenia na facebooku. Link poniżej.

Organizator: 13 Suwalska Drużyna Wielopoziomowa Extrema im. Szarych Szeregów.

Autor: phm. Aleksandra Hanc HR


Exchange Mundurowy

To już jutro!

17 lutego odbędzie się Exchange Mundurowy w naszym hufcu. Zachęcamy do wzięcia udziału i wyciągnięcia za małych lub nieużywanych mundurów z szafy – na pewno znajdą się chętni na zakup – wszyscy rośniemy. Wystarczy odwiedzić nas od 17:30 do 19:00 w siedzibie naszego hufca.

Mamy nadzieję, że do zobaczenia!

Jak ktoś nie może się pojawić, zapraszamy do dołączenia do grupy na facebook’u.

CZUWAJ!

Organizator wydarzenia: dh. Katarzyna Kiluk- Juszczak – 5 SGZ Greckie Duszki. Grafika: sam. Julia Giedrojć – 5 SGZ Greckie Duszki.

Autor: phm. Aleksandra Hanc HR


ZAPROSZENIE NA DZIEŃ MYŚLI BRATERSKIEJ 2023

Droga Kadro/ Drużynowi/ Przyboczni/ Instruktorzy / Seniorzy/ Rado Przyjaciół Hufca ZHP Suwałki!

Serdecznie zapraszamy na coroczne obchody naszego wspólnego święta Dnia Myśli Braterskiej! Szczegółowe -najważniejsze informacje znajdują się na grafikach.

Liczymy na wasze LICZNE przybycie , aby wspólnie świętować ten ważny dzień! Zwołajcie CAŁE wasze drużyny i gromady!

Pamiętajcie o węzełkach i kartkach ⚜️☺️

Autor: phm. Karolina Miller

(grafika: dh. Wiktoria Jaworowska👏)


BIWAK ZIMOWY 3/2023

CZUWAJ! CZEŚĆ i CZOŁEM…

Wprost z trzeciego i tym samym ostatniego biwaku zimowego w naszym hufcu, ze zdjęcia uśmiechają się do nas przedstawiciele jednostek:

  • 1 Szczepu Drużyn Harcerskich i Zuchowych BURZA
  • 3 Wielopoziomowej Drużyny INGIEL
  • 13 Suwalskiej Drużyny Wielopoziomowej EXTREMA im. Szarych Szeregów.

Uczestnicy wyjazdu zamienili się w Strażników Harcerskich Marzeń – bo tak brzmiała nazwa ich wyjazdu. Było magicznie i klimatycznie. Zima nie była im straszna, a nawet mieli tyle sił i energii, aby w nocy przemierzać harcerski świat na grach terenowo – nocnych. Jeden ze strażników zdradził nam nawet, że uczestnikom bardzo się podobała i wiele marzeń zrealizowali, a jeszcze więcej wykreowali i zapakowali do kieszeni munduru, aby móc o nie zadbać na kolejnych zbiórkach i wyjazdach harcerskich. Po cichu zdradzili nam również, że na wyjeździe odbywały się konkursy! Co prawda nie powiedzieli nam co to za konkursy były, ale zwycięzcą ich wszystkich został Druh przewodnik Maciej Krejpcio – GRA-TU-LU-JE-MY!

Jest jeszcze coś… Druhna Ola i Druh Wojtek spełnili swoje wędrownicze marzenie, a mianowicie otrzymali swoje naramienniki wędrownicze. Oby ich szlak wędrowniczy zabrał na koniec świata i jeszcze dalej <3

A tymczasem innych zachęcamy do realizacji i strzeżenia swoich marzeń harcerskich!

Autor: phm. Aleksandra Hanc HR


31 Finał WOŚP

Harcerze i instruktorzy z naszego hufca w miniony weekend organizowali wraz ze sztabem WOŚP Suwałki 31 finał.

W sobotę był dzień pracowity, gdyż trzeba było wszystko przygotować, a niedziela, była pełna wrażeń 😊Z uśmiechami na twarzach i ogromem pomysłów prowadzone były animacje dla dzieci i młodzieży 🥰

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział i pomogli naszemu organizatorowi z ramienia hufca pwd. Łukaszowi Sadowskiemu.

6 Suwalski Szczep Harcerski „Zorza” – Elementals

Leśne Stado

Extremalni

12 Drużyna Harcerska w Rutce Tartak „Solaris”

5 Suwalska Drużyna Wielopoziomowa „Sparta”

Wszystkim za zaangażowanie dziękujemy i mamy nadzieję, że do zobaczenia w jeszcze większym składzie za rok!

~phm.Aleksandra Hanc HR


KURSY W NASZYM HUFCU

Co robi kadra kształcąca hufca w czasie ferii zimowych? Nie, nie, nie! ☝️Nie jeździ na nartach 🤔
Kształci przyszłych instruktorów oraz przybocznych!
SAS 2023, czyli Suwalska Akcja Szkoleniowa rozpoczęła się w naszym hufcu już w ubiegłą środę. A ponieważ jest tu tak intensywnie i emocjonująco, to nie starcza nam czasu na bieżące chwalić się naszymi działaniami 🤷
9 edycja Kursu Przewodnikowskiwgo „Granatowe Skrzydła” i
4 edycja Kursu Przybocznych „Excalibur”
to czas wytężonej pracy kształceniowej zarówno dla kadry kursu jak i uczestników.
W obu kursach biorą udział także (poza suwalskimi harcerzami) harcerze Hufiec ZHP Augustów .

Autor tekstu: phm. Karolina Miller

BIWAK ZIMOWY 2/2023

21 stycznia 6 Suwalski Szczep Harcerski ZORZA wraz z 60 Gromada Zuchowa To Tajemnica rozpoczął zimowy biwak pt. „Wehikuł czasu” ⏳😉

Z opisu na ich fanpag’u na facebooku dowiedzieliśmy się, że przez te kilka dni zdołali cofnąć się w czasie poprzez gry o tematyce historycznej jak również w czasie teraźniejszym wziąć udział w meczy piłki nożnej.

Podczas biwaku w ramach zajęć odwiedzili lodowisko oraz zwiedzili Muzeum Militariów Podlaskich😊

W trakcie trwania wyjazdu zuchom udało się zakończyć trop Artyści, a reszta uczestników zdobywała przeróżne sprawności🤗


BIWAK ZIMOWY 1/2023

W terminie 21-24.01.2023 r. odbył się biwak zimowy 5 Suwalskiej Gromady Zuchowej GRECKIE DUSZKI oraz 5 Suwalskiej Drużyny Wielopoziomowej SPARTA.

Biwak opierał się o tematykę szlachecką. Po szkolnych korytarzach w miejscowości JANÓWKA, poruszali się rycerze, giermkowie, szlachcice oraz damy dworu. Każdy z pionów zrealizował Trop, pod główną tematykę. I jak to sami określili od zucha do wędrownika, każdy miło spędził czas, aż żal było wyjeżdżać.

Cóż, wszystko co dobre szybko się kończy, jednak środowisko zaprasza do odwiedzenia swojego fanpage’a.

CZUWAJ!

Autor tekstu: phm. Aleksandra Hanc HR


1,5 % na Harcerska Bazę Garbaś

Nadszedł styczeń… Nowy Rok 2023 i z tym czas rozliczeń podatkowych.

Drodzy obserwatorzy, przyjaciele, byli i aktualni harcerze/harcerki/instruktorzy, jeżeli nie wiecie na co przekazać tegoroczne 1,5% zachęcamy, aby przekazać je na naszą Bazę Harcerską „Garbaś”.

Jest to miejsce wielu obozów letnich, biwaków i wyjazdów, a przede wszystkim spotkań wielu ludzi, gdzie wiązały się i wiążą przyjaźnie na całe życie ❤

W tym roku postanowiliśmy zbierać na bazę, a nie na hufiec, gdyż jesteśmy nadal w trakcie remontu, a do jego zakończenia potrzebujemy środków finansowych, te 1,5% będzie kolejną cegiełką do doprowadzenia bazy do użytkowania zgodnego z aktualnymi normami państwowymi i pozwoli się cieszyć z uroków bazy kolejnym pokoleniom .

Jeżeli nie macie możliwości przekazać 1,5% to zachęcamy do wsparcia nas w licytacjach – wystarczy dołączyć do grupy –

lub bezpośrednio wesprzeć nas na Zrzutce:

Za wszystko dziękujemy!

Liczy się każde udostępnienie więc do tego zachęcamy 🥰

Z góry dziękujemy za każde wsparcie ❤️


SKŁADKI, SKŁADECZKI, SKŁADUNIE

Zbliża się czas opłacania składek członkowskich. Za tym idzie potrzeba znalezienia odpowiedniego numeru konta, na które trzeba zrobić przelew. Chcąc uniknąć dużej ilości pytań, bo przecież nie mamy obowiązku znać numerów na pamięć, przygotowaliśmy zestawienie, które łatwo będzie znaleźć. Zachęcamy nie zwlekać do końca terminu z opłatą. -phm. Aleksandra Hanc HR


REMONT BAZY

Potrzebujemy Państwa pomocy,
sami nie damy rady.


Harcerska wystawa w Archiwum Państwowym w Suwałkach

Codziennie od 8:00-15:00
(do 1 lipca 2022r)


Zlot Hufca 2022- w skrócie